• Қазақ тілі

Халықаралық жобалар мен бағдарламалар

Global UGRAD (International Student Exchange Programme) – АҚШ Мемлекеттік департаментінің Білім және мәдени бағдарламалар бюросының Қазақстандағы жоғары оқу орындарының күндізгі бөлімінде оқитын 1, 2, 3 курс студенттеріне арналған бағдарламасы. Global UGRAD бағдарламасында студенттердің жоғары білім туралы диплом алғанға дейін кемінде бір семестрлік оқу мерзімі қалады. Бағдарламаға барлық қазақстандық жоғары оқу орындарының және барлық мамандықтардың студенттері қатыса алады. Барлық қатысушылар ашық конкурс негізінде таңдалады.

«Болашақ» халықаралық стипендиясы Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың 1993 жылғы 5 қарашадағы Жарлығымен құрылған.

Бағдарламаның мақсаты – ел экономикасының басым секторлары үшін кадрлар мен мамандарды даярлау. Бағдарлама академиялық дайындықты (магистратура, докторантура) және әлемнің жетекші компаниялары мен университеттерінде ғылыми және өндірістік тағылымдамадан өтуді қамтиды.

Қазақстандағы К.Аденауэр атындағы қордың шәкіртақысы.

Sur Place Foundation стипендиясының көмегімен. Конрад Аденауэр өз еліндегі дарынды жастарды қолдайды, осылайша жастарға оқуға, саяси және қоғамдық өмірге қатысуға мүмкіндік береді.

«Otyrar Education» тілдерді оқыту орталығы

2019 жылдың 26 ​​қыркүйегінде университеттің Ақ залында «Отырар Education» тіл орталығының өкілдерімен кездесу өтті. Орталық өкілдері корей тілін, корей мәдениетін оқыту мүмкіндіктері, сондай-ақ академиялық ұтқырлық бағдарламалары туралы айтты.

Кездесу соңында студенттер университетте өтетін корей тілі курстарына тегін жазыла алады.

American English  — ағылшын тілі мен американ мәдениетін оқыту мен үйренуге арналған ресурстық орталық. Бұл веб-сайт мұғалімдер мен студенттердің кәсіби дамуы үшін әртүрлі материалдар мен ресурстарды ұсынады. Мұғалімдер де, студенттер де ағылшын тілін үйренудің және Америка Құрама Штаттары туралы көбірек білудің жаңа жолдарын табады.

Вашингтондағы Ағылшын тілі бағдарламасының кеңсесі академиялық сараптама, кеңес беру және консультативтік көмек көрсетеді.Барлық бағдарламаларды американдық елшіліктер мен консулдықтардағы аймақтық ағылшын тілі офицерлері (RELO) басқарады.Кеңседе ұсынылатын бағдарламалар мен ресурстарға материалдар, қашықтықтан оқыту бағдарламалары және мұғалімдерді оқыту семинарлары кіреді.

Эразмус+ халықаралық бағдарламасы:

Эразмус+ – білім беруді, кәсіптік оқытуды, жастар саясаты мен спортты жаңғырту мен тұрақты дамытуға жәрдемдесуге бағытталған Еуропалық Одақтың бағдарламасы. Ол Еуропа елдері (бағдарлама елдері деп аталатын), сондай-ақ Еуропа елдері мен дүние жүзіндегі серіктес елдер арасындағы барлық осы салаларда ынтымақтастық үшін қаржылық мүмкіндіктер береді.

ENACTUS – адамдардың өмірін өзгерту және әлемді жақсырақ және тұрақтырақ орынға айналдыру үшін кәсіпкерлік әрекеттің күшін пайдалануға ұмтылатын студенттердің, бизнес көшбасшыларының және университеттердің халықаралық ұйымы. Тәлімгер-кеңесшілер мен бизнес-сарапшылардың жетекшілігімен студенттердің қатысушылары өздерінің оқу орындарында адамдардың өмір сүру сапасы мен деңгейін жақсартуға бағытталған жобаларды әзірлеу және жүзеге асыру үшін командалар құрады. Бұл тәжірибелер өмірді өзгертіп қана қоймайды, олар студенттерге тиімді, құндылықтарға негізделген көшбасшы болу үшін қажетті дарындылық пен көзқарасты дамытуға көмектеседі.

BRITISH COUNCIL — Ұлыбританияның мәдени байланыстар мен білім беру жөніндегі халықаралық ұйымы.

2017 жылдың 21 қарашасында Британдық Кеңес пен Бәйішев университеті арасында бірлескен іс-шаралар туралы Келісімге қол қойылды, оның аясында 4 жоба іске асырылды және жүзеге асырылуда, университеттен координатор, т.ғ.к. Б.Х. Құсанова:

«Зерттеуші қосылды». Ақтөбе және Батыс Қазақстанда жұмыс істейтін ғылыми қызметкерлер үшін оқытуды ұйымдастыру және өткізуге көмектесу.

Британ кеңесінің «Жұмыспен қамту үшін жоғары білім» бағдарламасы

2020 жылдың 25-26 ақпанында Нұр-Сұлтан қаласында Британ Кеңесінің «Жұмыспен қамту үшін жоғары білім» бағдарламасы аясында «Еңбек нарығында бітірушілер үшін тең жұмысқа орналасу мүмкіндіктері» атты оқыту семинары өтті. жоғары оқу орындарының өкілдері қатысты. Бұл семинар-тренингке университеттің халықаралық ынтымақтастық және академиялық ұтқырлық жөніндегі проректоры, т.ғ.к. О.И. Лыгина, профессор, филология ғылымдарының докторы. Б.Х. Құсанова. Оқыту семинарын Advance HE Employability Expert Group мүшесі Морин Тибби жүргізді. Семинар-тренингтердің нәтижелері бойынша қатысушылар университет аралық командаларды құруға және жобаларды әзірлеуге мүмкіндік алады. Семинарға қатысушылардың екі үздік жобасы £7,500 грант алады.

«Creative Spark: жоғары оқу орындарына кәсіпкерлікті дамыту бағдарламасы»

Creative Spark – жеті елде, соның ішінде Орталық Азияда (Қазақстан, Өзбекстан, Қырғызстан), Оңтүстік Кавказда (Әзербайжан, Армения, Грузия) және Біріккен Корольдіктің қолдауымен Украина.

Senior Expert Service – зейнеткерлікке шыққан немесе жұмыстан үзіліс жасап жүрген мамандар мен басшыларды басқа елдердегі жобаларға ерікті негізде жіберетін халықаралық ынтымақтастық үшін Германия экономикасының негізі.

Орталық Азия университеттерінің серіктестік бағдарламасы (UniCEN).Project SCILLA (STEM мазмұны тіл үйрену әрекеттерімен біріктірілген). Шет тілдері және әдебиеті кафедрасының профессоры, филология ғылымдарының докторы. Бибігүл Құсанова мен халықаралық қатынастар және академиялық ұтқырлық кафедрасының меңгерушісі, экономика ғылымдарының магистрі Жанат Ерниязова Орталық Азия университеттерінің серіктестік бағдарламасының гранты бойынша SCILLA сегіз айлық халықаралық жобасына қатысуда. Жоба 2020 жылдың 1 мамырынан 31 желтоқсанына дейін жалғасады.