Университет туралы

Университет 1996 жылы Қазақ мемлекеттік басқару академиясының Ақтөбе бөлімшесі ретінде құрылды.

1997 жылы Қазақ мемлекеттік басқару академиясының Ақтөбе бөлімшесі Батыс Қазақстан экономика және қаржы институты болып қайта құрылды.

2001 жылы Батыс Қазақстан экономика және қаржы институты Сақтаған Бәйішев атындағы Ақтөбе университеті болып өзгертілді.

2012 жылы ҚР БҒМ Жоғары оқу орындарын оңтайландыру туралы ұсынымдарына сәйкес және ЖОО-ның университетпен өзара келісімі бойынша “Дуние”Ақтөбе әлеуметтік-техникалық институты біріктірілді.

2019 жылдан бастап сақтаған Баишев атындағы Ақтөбе университеті өткізілген ребрендинг нәтижесінде Баишев университеті (BAISHEV ÝNIVERSITET) болып қайта құрылды (Байқау кеңесі отырысының шешімі, 24.12.2018 ж. №5 хаттама)

Баишев университеті-білім беру және ғылыми қызметтер сапасының халықаралық стандарттар деңгейіне сәйкестігін, әлемдік білім беру және ғылыми кеңістікке интеграциялау негізінде өз қызметін жаңартуды қамтамасыз етуге арналған Қазақстанның инновациялық дамуын кадрлық және ғылыми қамтамасыз етудің көпсалалы орталығы. Университет Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын даярлау бағыттарының кең ауқымы бойынша іске асырады; басым бағыттар бойынша қолданбалы ғылыми зерттеулерді орындайды; жастарды тәрбиелеу және жастар саясатының әлеуметтануы саласындағы жетекші ғылыми және әдістемелік орталық болып табылады.

Университеттің Құндылықтары:

• ұйымдастырушылық және экономикалық тұрақтылық, өзгерістерге ашықтық
• білім беру және ғылыми қызметтің жоғары сапасы
• академиялық еркіндік және академиялық жауапкершілік
• жетілдіруге және шығармашылық Өсуге ұмтылу
• патриотизм, азаматтық, сындарлы ынтымақтастық
• қызметкер мен білім алушының жеке басына, олардың қадір-қасиеті мен құқықтарына құрмет

Университет қызметінің маңызды қағидаттары білімнің іргелі және сапасы, білім мен ғылымның үздіксіздігі мен сабақтастығы, қоғам мен мемлекеттің пайдалылығы, университеттің қазақстандық және әлемдік білім беру кеңістігіне интеграциялануы болып табылады.

Стратегиялық жоспарлауға, сапаны Ішкі қамтамасыз ету жүйесіне негізделген университетті басқарудың жаңа қағидаттары қалыптасты.

Университеттің миссиясы-Қазақстанның инновациялық дамуы үшін жоғары білікті, бәсекеге қабілетті, әлеуметтік-жауапты кадрларды даярлау.

Университеттің миссиясы, мақсаттары мен міндеттері Ақтөбе облысын дамытудың мақсаттарына, міндеттері мен басымдықтарына сәйкес келеді, бұл: өңірдің кәсіпорындары мен ұйымдары үшін салалық ерекшеліктерін ескере отырып, құзыретті мамандарды даярлауда; Ақтөбе облысының қолданыстағы экономикалық, техникалық, технологиялық, экологиялық және басқа да проблемаларын ескере отырып, қолданбалы ғылыми зерттеулерді қалыптастыру мен орындауда көрініс табады.

Университеттің көзқарасы-ғылым, білім және өндіріс интеграциясына негізделген ашық инновациялар университеті.

Университетті дамытудың стратегиялық бағыттары Қазақстан Республикасының 2050 жылға дейінгі Даму Стратегиясында, Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі жалпыұлттық басымдықтарында, Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарында, Қазақстан Республикасының Жоғары білім мен ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасында қойылған басымдықтармен келісіледі.

Баишев Университеті ел дамуының стратегиялық мақсаттары мен міндеттерімен бөліседі және оларды өзінің даму бағдарламасын жүзеге асыру арқылы іске асыруға ұмтылады.

Университет саясаты білім беру қызметінің сапасын арттыруға; кадрлық әлеуетті нығайтуға, ғылым мен өндірістің интеграциясын қамтамасыз етуге, үйлесімді тұлғаны тәрбиелеуге, материалдық-техникалық базаны дамытуға, университет құрылымын жетілдіруге бағытталған.

Университеттің ішкі сапаны қамтамасыз ету жүйесі МВС, университеттің сапа саласындағы мақсаты мен саясатына сәйкес және ҚР СТ ISO 9001-2016 “сапа менеджменті жүйесі. Талаптар”, Жоғары білім сапасын қамтамасыз етудің еуропалық стандарттары (ESG).

Білім беру қызметінің басқару саясаты және оның жұмыс істеу тиімділігі құрылымдық бөлімшелер арасындағы тұрақты өзара байланыстардың бірлігін қамтамасыз ететін университеттің жоғары тиімді ұйымдық құрылымын құруға негізделген.

Университетте алқалы және консультативтік-кеңесші органдар жұмыс істейді: Бақылау Кеңесі, Ғылыми кеңес, оқу-әдістемелік кеңес, ғылыми-техникалық кеңес, әдеп және сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет жөніндегі кеңес, жас ғалымдар кеңесі, академиялық сапа жөніндегі кеңестер, ғылыми студенттер қауымдастығы, жұмыс берушілер кеңесі, Түлектер қауымдастығы, жастар комит жөніндегі комитет және т. б.