Лодзь технологиялық университетінің PhD профессоры Вальдемар Манюкевичтің университеттің жас ғалымдарына арналған ғылыми семинары

2023 жылдың 15 қарашасында Лодзь техникалық университетінің (Польша) PhD докторы Вальдемар Манюкевич Бәйішев университетінде жас ғалымдарға арналған «Жас ғалымдардың ғылыми жарияланымдарының мәдениеті және этикасы» тақырыбында ғылыми семинар өткізді. Семинар барысында модератор жариялау этикасын қамтамасыз етудің құқықтық негізін халықаралық стандарттар құрайтынын атап өтті: Зерттеудің адалдығы жөніндегі 2-ші Дүниежүзілік конференцияда (Сингапур, 2010 ж. 22-24 шілде) қабылданған ережелер, Зерттеу этикасы жөніндегі комитет әзірлеген ережелер. жарияланымдар (Жариялану этикасы жөніндегі комитет – COPE). Профессор авторлық құқық пен моральдық нормаларды бұзу этикалық тұрғыдан жол беруге болмайтынын және ғылымның беделіне нұқсан келтіретін ғылыми білімнің дамуына кедергі болатынын түсіндірді.

Жарияланым этикасы авторлардың этикалық мінез-құлқының нормаларын, қағидаттарын және стандарттарын, мүдделер қақтығысын, әдепсіз мінез-құлықты анықтау шараларын, мақаланы кері қайтарып алу (қайтару), түзету және теріске шығару бойынша нұсқауларды белгілейді. Қатысушылар мақала бойынша сұрақтар қойып, семинар тақырыбы бойынша пікір алмасты.

Біз Лодзь техникалық университетінің (Польша) оқытушысы және PhD докторы Вальдемар Манюкевичтің «Жас ғалымдардың ғылыми жарияланымдарының мәдениеті және этикасы» тақырыбында Бәйішев университетінің жас ғалымдарына арналған ғылыми семинарына үлкен қуанышпен қатысты.

Бұл семинарда ғылыми мақала жазудың инновациялық әдістері және жазу кезінде кездесетін негізгі қиындықтар туралы ақпарат берілді.

Семинарда талқыланған мәселелердің ішінде келесі тақырыптар қозғалды:

• журналдарда жарияланған мақалаларға қойылатын талаптар;
  • ғылыми мақаланың құрылымы;
  • жариялау процесі;
  • жариялау этикасы.

Семинар тақырыбы жан-жақты қамтылды. Теориялық материал тәжірибеден алынған көптеген мысалдармен, материалды ұсынудың ыңғайлы және түсінікті түрімен, жоғары сапалы үлестірмелі материалдармен қамтамасыз етілген. Көптеген практикалық кеңестер, алынған және бұрыннан бар білімдер ұсынылды.

Ғылыми семинарды ұйымдастырушылар Бәйішев атындағы университетке және Лодзь техникалық университетінің оқытушы-профессоры PhD докторы Вальдемар Манюкевичке үлкен алғысымызды білдіреміз.

Тарасенко М.Ю.

Пікір қалдырыңыз